Modern Art Orchestra Eclectic Path
A XX-XXI. század zenéjében a big band ugyanolyan fontos, egyedi hangzás-kultúrat képvisel, mint az újra felfedezett barokk hangzás, a klasszikus tradícióból továbbfejlesztett szimfonikus zenekar hangzása... és még sorolhatnám! Itt a hangzás kultúrájáról van szó, ha értik, hogy mire gondolok. A fülek, a hallás minőségére. Hogy ne két taplót hordjunk a fejünkön. Ezert nagyon fontos nekünk Magyarországon az, amit Fekete-Kovács Kornél a Modern Art Orchestrával csinál!
Eötvös Péter
Előadók
Fekete-Kovács Kornél – karmester, trombita, szárnykürt
Fafúvósok:
Bacsó Kristóf – szopránszaxofon, altszaxofon, fuvola, klarinét
Mester Dániel – szopránszaxofon, altszaxofon, klarinét
Ávéd János – szopránszaxofon, tenorszaxofon, fuvola
Cserta Balázs – tenorszaxofon, fuvola, klarinét
Bajusznács Mihály – baritonszaxofon, basszusklarinét
Rézfúvósok:
Varga Gábor – trombita, szárnykürt
Gráf Ádám – trombita, szárnykürt
Simai László – trombita, szárnykürt
Bizják Gábor – kürt
Korb Attila – harsona
Barbinek Gábor – harsona
Csáthy Miklós – basszusharsona
Kovács Péter – tuba
Ritmusszekció:
Oláh Szabolcs – gitár
Cseke Gábor – zongora (1,2,4,6,9)
Szabó Dániel – zongora (3,5,7,8)
Hárs Viktor – nagybőgő, basszusgitár
Mohay András – dob
Produkciós adatok
Felvétel: Aquarium Studio, Budapest, 2008. január 11-13
Hangmérnök: Rozgonyi Péter és Gresiczki Tamás
Master: Studio R27, Rozgonyi Péter
Fotók: Burger Barna
Artwork & design: Bachman
Producer: Gőz László
Label manager: Bognár Tamás
Készült a Nemzeti Kulturális Alap, a Samsung Electronics Magyar Zrt. és a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. támogatásával
Ajánlók
Franck Bergerot - Jazzman / Jazz magazine (fr)
Franpi Barriaux - CitizenJazz (fr)
AAJ Italy staff (Angelo Leonardi) - All About Jazz ***1/2 (it)
Friedrich Károly - Gramofon ***** (hu)
Végső Zoltán - Élet és Irodalom (hu)
Szántai Zsolt - Ekultúra.hu (hu)
Sinkovics Ferenc - Magyar Hírlap (hu)
Márton Attila - Magyar Demokrata (hu)
Komlós József Jr. - Kecskenet.hu (hu)
Modern Art Orchestra: Eclectic Path
Online terjesztők listája
A zenekar összeállításában nagy szerepet tulajdonítottam annak, hogy a ritmusszekció úgy legyen az együttes talapzata, hogy a kifejezetten bonyolult zenekari állások tökéletes eljátszása mellett az improvizált, a kiszenekari jazzben gyökerező játékmódot is magas szinten művelje. Hárs Viktor és Oláh Szabolcs mellett a nagyszerű zongorista, Cseke Gábor és a kiváló, rendkívül muzikális dobos Mohay András képesek erre. Kissé más utat képvisel gondolkodásmódjában és játékstílusában, de egyértelmű, hogy Szabó Dániel zongoristának is köztünk a helye.
A fúvósok összeállításában a szimfonikus zenekar rézfúvós szekciója volt számomra a minta. A négy trombita, kürt, három harsona, tuba összeállítás hangzásában sokkal rugalmasabbnak bizonyult, mint a hagyományos big band. Ez a verzió az agresszív, hangos megszólalásokra éppúgy képes, mint a puha, lágy hangzásra. A fafúvósoknál elengedhetetlenül fontos, hogy a hagyományos big bandre írt darabok mellett mindenki játsszon váltóhangszereken, fuvolán, klarinéton.
A Modern Art Orchestra műhelyében a kortárs magyar zene határait próbáljuk meg tágítani. Alig két esztendő telt el a megalakulás óta, amikor már több mint hétórányi új kompozíció íródott a zenekar számára. Ez túlzás nélkül rekordnak nevezhető, jól illusztrálja az együttes példaértékű tevékenységét. Zenei arculatát tekintve talán egységesebb anyag is kerülhetett volna lemezre, ha minden szerzővel egy-egy külön albumot adnánk ki. Eklektikusságával együtt is e válogatás mellett döntöttünk. A lemezfelvétel alkalmából készült, de kimaradt darabok meghallgathatóak az együttes internetes oldalán.
Az album első darabja Oláh Szabolcs Late Musing című kompozíciója, amelyet a zenekar felkérésére a szerzői estjére hang-szerelt meg. Az ő szerzeménye a második szám is, a Rain Dance. A darab működik, ugyanis több alkalommal is sikerült vele vizet fakasztanunk az égből... de ezen túl ajánlom a hallgató figyelmébe a debütáló tenorszaxofonos, Ávéd János magával ragadó, nagyszerű játékát.
A Dark Forest egyike Bacsó Kristóf letisztult, mély tónusú, komoly hangulatú szerzeményeinek, melyben Szabó Dániel zongoraszólóját élvezhetjük.
A Full Moon a Dedications című nagyobb lélegzetű darabom egyik tétele, melyet a híres szaxofonosnak, Dave Liebmannek ajánlottam. A szvit tudatosan marad a mainstream jazz műfaji határain belül.
A Maslow’s Triangle és az Elliptic Path összetartozó darabok. Már a bemutatón is attacca játszotta őket a zenekar. Itt is tetten érhető Bacsó Kristóf sajátságos hangvétele, a kompozícióban éppúgy, mint improvizációban. A Maslow’s Triangle-béli zongoraszólót Szabó Dániel játssza, míg az Elliptic Path-ban Cseke Gábor hallható.
A Chapter Four című darab Mester Dániel tollából való, s jellemző a szerző modern ritmikai és kontrapunktikus gondol-kodásmódjára. A lemez egészét tekintve ez a nyolcadik szám tekinthető a záródarabnak.
Az utolsó track, Hárs Viktor The Fifth Seal című szerzeménye inkább bonus track, mint zárószám, de előre is tekintünk vele, mert a MAO következő lemezén terveink szerint az együttesnek íródott kortárs klasszikus darabokat rögzítjük.
Fekete-Kovács Kornél
mao.hu
Köszönet a Kuplungnak, a Take Five Jazz Klubnak, Székely Mártonnak, és az ARTISJUS-nak, amiért lehetővé tették és teszik számunkra a folyamatos munkát.
Külön köszönet családjainknak, valamint Árki Attilának és az AUDMAX Kft-nek az Audio-Technika mikrofonokért, Szilágyi Miklósnak, a MI-ATT Kft-nek a D’Addario húrokért, a DUO Hangszerboltnak és a FON-TRADE-nek.